ברוכים הבאים לכלביית אפיקים

רקע כללי

כלביית אפיקים מקיימת ענף טיפולי וחינוכי העוסק בקידום ושיקום ילדים ומבוגרים עם לקויות, נכויות ומוגבלויות שונות. הטיפול בעזרת בעלי חיים כלל ובעזרת כלבים בפרט זוכה להכרה הולכת וגוברת בעולם הרפואה, החינוך והתרפיה לסוגיה. המפגש עם הכלבים מביא לטיפול איכויות ייחודיות של יצירת קשר עם בעל חיים שיודע לתת אהבה וחיבה ללא הצבת תנאים וללא דעות קדומות או הסתייגויות מהמטופל. בכך הוא מקנה למטופל ביטחון שלא יידחה ולא ייעזב אלא אם ירצה בכך.

הכלבים שלנו נבחרים בקפידה כך שהם בעלי אופי יציב ונוח, הם אינם מתפרצים בדהרה או בנביחות ואינם מפחידים את המטופלים. הם אוהבים מגע ומבקשים זאת במבט, בהתקרבות ובהושטת יד ובכך מאותתים למטופל את רצונם בקשר. כמובן שהם כולם כלבים מחוסנים, בריאים ומגודלים בתנאים של ניקיון וטיפוח קפדניים. כלביית אפיקים הינה בית גידול לכלבים מגזעים שונים, אשר רובם לוקחים חלק בפעילות הטיפולית, ולכן כל מטופל מתאים לעצמו (בעצתנו) כלב העונה ליכולתו ורצונו.

מטופלים פרטיים וכן מוסדות הפונים אלינו מגבשים ביחד איתנו תוכנית עבודה טיפולית בסיוע פסיכולוגים שיקומיים (עומר פורת), עובדים סוציאליים (עמיר פורת), וטרינרים ומומחים להתנהגות בעלי חיים (יניב אסם).

מטופלים פרטיים במיוחד הפיקו תועלת מהתאמת כלב לבית בו ישנו ילד או ילדה אשר סובלים מחרדות של פרידה או חוסר בטחון עצמי ברמה גבוהה. המצאות של כלב משפחה בבית, בנוסף להכשרת הילד לשלוט בו, מרגיעים את הילד ומעלים את המוטיבציה שלו לפעול למען הכלב ולהצליח בגידולו.

בקרב מוסדות נוכחנו לראות שהפעילות מהווה הן העשרה חינוכית וחברתית לכיתה אשר זוכה להתאווררות ממערכת השעורים השגרתית, אך במיוחד מעניינת היא התופעה שילדים שלעיתים אינם מצליחים בלימודים רגילים, מצליחים בפעילות הכלבנית מאוד, וכך זוכים להערכה החברתית והעצמית לה הם זקוקים.

חשוב לציין שהסוד כמובן הוא בחירת הכלב המתאים לכך, ומכיוון שאנו יודעים איזה אופי יהיה לכלבים שאנו מספקים ללקוחות (אופי עובר בתורשה אצל כלבים בצורה מאוד משמעותית), אנו יכולים להתאים את הכלב הנכון למשפחה הנכונה ולתת את ההדרכה המתאימה לגידולו.

עבור לתוכן העמוד