ברוכים הבאים לכלביית אפיקים

בית גידול עם מטרה

מאמר נוסף בסדרת המאמרים המקצועיים המוגשים מטעם כלביית אפיקים לגולשי האתר. במאמר זה, פורס יניב אסם, מגדל כלבי רטריבר מהותיקים בישראל, ומנהל רשת סניפי כלביית אפיקים, את הבחירות השונות אשר קיבל צוות הכלבייה, בנוגע לקווי הגידול הרצויים של הגולדן רטריבר. אתם מוזמנים לקרוא ללמוד, ולהנות!  
 
 
כלביית אפיקים - בית גידול עם מטרה
 
הקדמה

הכלבים מגזע הלברדור והגולדן רטריבר, שהפופולריות שלהם בקרב חובבי הכלבים הולכת וגוברת, הנם, כידוע, גם כלבי עבודה מעולים.
כלביית אפיקים שוקדת על גידולם וטיפוחם של גזעים אלה והיא עושה זאת בין השאר על ידי בחירה ומיון של כלבים, הניכרים בתכונותיהם החיוביות והמועילות. זאת, מנקודת ראותו של האדם הבוחר לעצמו כלב מסוג זה ומצרפו למשפחתו כחבר וכשותף. קיימות משימות, שכלבי הלברדור והגולדן יודעים למלא אותן גם כחלק מטבעם  אך גם כתוצאה של אילוף והדרכה נכונים.
בראותה עצמה לא רק כבית כבית גידול אלא גם כמרכז לטיפוח כלב המשפחה, תוך התמקדות מקצועית בלברדור ובגולדן רטריבר, חותרת כלביית אפיקים לכך,  שבבעלותה ימצא מספר גדול של  כלבים הדומים זה לזה באופיים ובגודלם ובה בעת יצטיינו בבריאות תקינה.
 
סיפורם של הגולדן רטריברים
 
בשנת 1984רכשה כלביית אפיקים את הכלבה הראשונה מגזע גולדן רטריבר. השם שנרשם במסמכיה היה "דמלזה בית צבי"  ואביה היה  "מרקוס אורליוס".
בשנתיים הראשונות ניתן היה להרביע את "דמלזה" רק עם כלבים אשר בינה לבינם היתה קרבת דם מסויימת. כבקרב כל בעלי החיים, גם בקרב הכלבים, "נישואי קרובים" מביאים עמם, לא פעם, פגמים גנטיים ומחלישים את כושר עמידותם של בעלי החיים כנגד מחלות שונות.
ברור היה, על כן, לכל מי  שאהב וגידל בארץ את הכלב הגזעי המשובח הזה כי כדי לטפחו, לשמרו ולהנות ממנו ומצאצאיו לאורך זמן, יש להביא לארץ כלבים שגודלו במקום אחר ובשל כך גם רחוקים ממנו מבחינה גנטית
 

גורי גולדן רטריבר, 2003

 
בשנת 1987  יובאו לישראל  מאנגליה שני כלבים מבית הגידול  "Pilums Dream Lad". כלבים אלה הביאו עימם גם עוצמה וגודל אך עיקר וייחודם היה המרחק הגנטי הרב בינם לבין "מרקוס אורליוס" שהיה עד אותה עת האלוף המוכתר של כלבי הגולדן רטריבר בישראל.
כלב נוסף, שהצטרף לחבורת הזכרים המרביעים, היה  גולדן רטריבר מדהים בגודלו, אשר נקרא בישראל "Barak Disraeli".
ברק היה גדול ומלא פרווה  אולם התאפיין גם בפה רטוב ושפתים תחתונות מזילות ריר.
כלב זה היה בעל אופי מצוין, אך  הזלת הריר, שעברה ממנו בתורשה לצאצאיו, לא נעמה לרוב המשפחות שרכשו גורים, שהוא היה אביהם מולידם..
עד 1993המתחם הגנטי כלל את צאצאי "מרקוס אורליוס", גורים של  שון ואחיו מבית Pilums, ושל "Barak Disraeli".
בשנת 1992יובא לארץ, שוב, מאנגליה, כלב נוסף בשם "Noravon Anton", שהיה צאצא של "Sansue golden ruler" אשר נחשב באנגליה ככלב משובח, והעמיד צאצאים רבים. אולם Noravon Antonזה החל להרביע ולהטביע את חותמו רק משנת 1994-95.
משנת 1990 נכנס לצורך בדיקת תקינותם ובריאותם של כלבים גזעיים שנועדו לריבוי ולטיפוח פרמטר נוסף והוא בדיקות אגן הירכיים. הפגמים החמורים,(כאבים, צליעה קשה וכד')  שנתגלו בכלבים,  שנולדו להורים בעלי אגן פגום הביאו לכך, שכלבים אשר לאחר בדיקת האגן קבלו – לא פעם להפתעת בעליהם -  את הציונים  B/Cאו C/Cאו D/D  או גם  E/E,  נפסלו  להרבעות.
בין השנים 95-97בשל פסילתם של כלבים רבים, ביניהם גולדן רטריברים יפים ומרשימים בצורתם החיצונית, נותרו כשרים להרבעה כלבים מועטים למדי.
ההקפדה על אגן תקין כוונה בעיקר אל זכרים בעוד שלנקבות, מסתבר,  ניתנו מספר הנחות וזאת מתוך הנחה שזכר "פגום" אחד המשמש להרבעה עשוי לפגוע בצאצאיהן של כלבות רבות. הסיכון אצל כלבה שהורבעה על ידי זכר תקין – אם בדיקת האגן שלה לא זכתה לציון הגבוה ביותר – נחשב נמוך יותר.
על בעיות האגן עוד ייכתב  הרבה, אך די במה שהיה ידוע מתוך הנסיון המצטבר כדי שבמועדון לרטריבר יפעלו במהרה על מנת למזער את הנזקים הצפויים והדבר, אכן, נעשה על ידי הקפדה על רבייה מבוקרת.

קיילי - הבת של וויני, גולדן רטריבר, סגן אלוף אירופה
 
 
בשנים 97-99צצו מכיוון לא ידוע בעיות חדשות בגזע:  תוקפנות  ורגישות יתר בזמן אוכל (כלומר – גרגור ואף נשיכת כל יד מתקרבת ולו גם של הבעלים)
המאלף אורי בקמן טען כי "הגולדן רטריבר הינו מספר 2 במספר הנשיכות של הבעלים". בעובדה, הגיעו דברים לידי כך, שכלבים שכל הופעתם  הוד והדר "הורדמו" בשל נשכנות יתר שלא ניתן היה להשתלט עליה.  ומשהתברר כי בעיית הנשכנות נתגלתה  גם בארה"ב וגם בגרמניה. ברור היה שהולכים לקראת התפרצות שלילית ויש להתארגן לקראת טיפול דחוף ואפקטיבי בתופעה.
 
כלביית אפיקים, שצברה נסיון רב שנים בגידולם ובטיפוחם של כלבי גולדן רטריבר,  וכן מגדלים נוספים עקבו ומצאו קשר חד- ערכי בין יצר הבאה חריף (retrieving)  לבין נשכנות תוקפנית זו שתוארה לא פעם על ידי בעלי גולדנים כ"דבר מפתיע ומפחיד ביותר" .
בכלביית אפיקים הגיעו מהר מאוד למסקנה, כי הפתרון לטווח ארוך מצוי בתחום הגנטי ואכן, האחראים לגידולו וטיפוחו של הגולדן רטריבר, שנשכותו, כפי שהיא מתוארת לעיל, פגעה לא מעט במוניטין שלו ככלב משפחה מועדף, יצאו לחפש בבתי גידול בסקוטלנד ובאנגליה כלבים אשר בהתנהגותם השגרתית והמוכרת לאורך זמן רב. לא נתגלתה כל נטיה לאותה נשכנות מטרידה. הרכישה הראשונה התבצעה בבית גידול בסקוטלנד בשם Rainscourt  מקום שם נמצאו זכר ונקבה מקווי דם שקטים, רגועים ונטולים כמעט לחלוטין אותו יצר הבאה, שעמו באה גם הנשכנות ממנה היה צורך דחוף, ממש, להיפטר.

הכלבים הסקוטיים הללו לא הזכירו כלל בהתנהגותם את הכלבים בארץ. רק בצורתם וביופים היו דומים.
 

יניב מציג את וויני לראשונה בתערוכת הכלבים הבינלאומית

 
 
הזכר "נילס-Rainscourt Yaniv t" ועמו הנקבה "מנגו- Rainscourt Yasmin" הם שהובאו מסקוטלנד וחוללו את המפנה.
נילס הפך לכלב הרבעה של הכלבייה  ואכן, הרביע  מספר רב של כלבות. הכלבות שהורבעו היו כולן מקווי דם וותיקים של מרקוס אורליוס, Noravon anton. ידענו כי חלקן של הנקבות נושאות יצר הבאה חזק וקיווינו כי בהשפעת הגנטיקה של  נילס,  ניתן יהיה למתן יצר זה אצל הגורים שהוא, נילס, יהיה אביהם.
בשנת 98כבר קיבלנו קבוצה של צאצאים שקטים יותר ואשר היו דומים לנילס גם בצורתם החיצונית. השפעתו של נילס היתה אם כן בולטת למדי, אולם עם זאת היה ברור שהמטרה עדיין רחוקה להשגה.
בשנת 97  נרכשו בסקוטלנד זכר ונקבה נוספים צאצאים לאלוף סקוטלנד-Fallguy .   הזכר- "פולי Rainscourt cedar,   והנקבה- "קלי Rainscourt Calypso" .
ברור היה, כי הרכישה של הזוג הנוסף הכפילה את המאגר הגנטי  משמעותית. שני הזכרים היו גם  בעלי אגן A– אם כי חובה להודות, כי דווקא  בבדיקות אגן שנערכו לצאצאיו של  נילס  נתקבלו מדי פעם תוצאות מעט נמוכות. כמו כן העביר נילס לכמה מצאצאיו את הרטיבות מתחת לשפתים, אך פרט לתופעות אלה, שנתגלו ממש בשולים, העמיד נילס צאצאים רבים ומשובחים מכל בחינה שהיא.
במקביל  יובאו לישראל שני כלבים נוספים משוודיה זכר ונקבה מבית הגידול Dwemist.

הרטריברים של כלביית אפיקים - מרגישים בבית

 
כיוון ההתפתחות בישראל היה נכון וטוב. בכלביית אפיקים, אשר אליהם מגיעים רוב הכלבים לאילוף וחינוך זוהה שיפור ממשי בהתנהגותם של הגולדנים  וכאשר בשנת  2002  נשאלו מאלפים אחרים אם הם מרגישים שיפור ברמת הכלבים ובאופיים גם הם אשרו כי אכן חל שיפור. בעיית האגרסיביות כמעט ואינה מופיעה ונשמרת הקפדה יתרה שלא להשתמש למטרות ריבוי בכלבים, אשר ניכרת בהם חריגה התנהגותית מובהקת.
במאגר המידע של הכלביה נאספים כל העת נתונים ממאלפים רבים ואלה מאפשרים מעקב מסודר אחר תהליך ההשתנות לטובה (וגם אחרי החריגות...) בקרב כלל אוכלוסיית הגולדנים ברחבי הארץ.
כדי להעצים את התהליך החיובי רכשה כלביית אפיקים בסקוטלנד כלב זכר נוסף -  "וויני",  גולדן רטריבר מקווי גידול של Glengilde. ויני החל להרביע בשנת 2002. אופיו השקט ונטול יצר הבאה המשיך את תהליך ה"פרידה" מן הנשכנות כששותפים בתהליך זה גם  צאצאי "סם" מבית Dwemist.
בית הגידול במעברות הביא אף הוא כלבה מאנגליה, "Shining image", אשר נבדקה ונמצאה מתאימה ככלבת גידול איכותית ביותר.
אולם לא רק הימנעות מגילויי תוקפנות ונשכנות, נדרשה מכלבי הגולדן היפים והאהובים כל כך על רבים, שכן כלבים אלה שמשו למטרות רבות ושונות -  נחיית עוורים (הכנת כלבים לבית הספר לכלבי נחיה) , עבודה עם נכים וקשישים, קשר טיפולי עם ילדים בעלי בעיות התנהגותיות ואורגניות – ומכיוון שונה לגמרי -  תערוכות, תחרויות, פעילות ספורטיבית משולבת ועוד. 
אלה הם הנושאים שכלביית אפיקים נרתמה לעסוק בהן בעזרת הכלבים שהיא מחזיקה לצרכי גידול וטיפוח.

ובעקבותיהם נדרש הגזע לעמוד בתקנים התנהגותיים ובריאותיים כגון אלה המפורטים להלן:

 1. אופי שקט, רגוע ויציב (אילוף מקצועי)
 2. הופעה טיפוסית לגזע (תערוכות)
 3. בריאות (בעיקר האגן שהוזכר לעיל).
 4. העדר בעיות עיניים- ריסים הפוכים
 5. העדר בעיית אוזניים- רגישות לדלקות אוזניים.
 6. העדר רגישות עור-דלקות עור.

רגישות נמוכה לרעשים- ( יש גולדנים המגיבים בבהלה לרעש).

הרעיון הכללי המנחה את כלביית אפיקים הוא קביעת יעד. כאשר ידוע היעד יש לפתח את ההרכב ומאגר הכלבים.
 
כלביית אפיקים כבית גידול מרכזימקרב מגדלי הגולדנים בישראל יכולה להעיד על עצמה  כי ב- 10 השנים האחרונות היא התקדמה אל היעד הרצוי תוך  ידיעה ברורה כי אין קיצורי דרך ורק בעזרת בנייה מסודרת והוספת כלבים רצויים ניתן להגיע לאותו יעד.

על בסיס כל הנאמר לעיל וכסיכום אנו קובעים כי הגולדן לטעמנו צריך להיות כמתואר בסעיפים הבאים:

 1. יציב, שקט, רגוע ונוח לאילוף.
 2. בריא ובעל שלד תקין.
 3. בעל פרווה רכה, סמיכה וחלקה
 4. בעל תנועה קלה, אך עם הופעה מאסיבית

מתתאים פונקציונאלית לנכה, עיוור, למשפחה עם ילדים קטנים וכן למבוגרים וקשישים.

כדי להגיע ולייצב את ההישג הנדרש בטיפוחו והשבחתו של הגולדן, יש עדיין כמה נושאיםשהכרחי לטפל בהם:

 1. מיתון והורדת אקטיביות יתר.
 2. הורדת התוקפנות של הזכרים כלפי זכרים אחרים.
 3. מציאת קווי דם נטולי בעיות עור.
 4. מציאת השילוב הנכון בין רצון לעבודה ובין רוגע ונוחיות בחיי המשפחה.

  כלביית אפיקים מתכוונת להביא כלב רבייה נוסף אשר יתאים לקריטריונים הנל.
  יש לנו אם כן  לאן להתקדם.  חשוב לעשות זאת תוך בקרה מלאה ובקצב הנכון כי אין בעשיה מסוג זה שום "קפיצת דרך".
   
  כתבה זאת נכתבה ע"י יניב אסם מגדל ומנהל כלביית אפיקים
עבור לתוכן העמוד